A kövirózsa, gondozása, ültetése és szaporítása, még a kezdő kertész számára sem okozhat gondot!

A kövirózsát leggyakrabban sziklakertbe ültetjük, pedig remekül mutat cserépben, mini kertben, erkélyládában, vagy kőfalba ültetve.

A tőrózsát alkotó húsos vastag levelek képesek hosszabb ideig is tárolni a nedvességet, így extrém szárasság idején is bizonyítja túlélő képességét ez a kedves kis növény. Ma már számtalan fajtája kapható a hazai kertészetekben is, amelyek nem csak leveleikkel, de piros, rózsaszín, vagy fehér virágukkal is díszítik kertünket.

A két legismertebb és talán leggyakoribb kövirózsa fajta:

Házi kövirózsa ( Sempervivum tectorum) amelynek levelei nagy lapos levélrózsát alkotnak, virágai pirosas rózsaszínűek. Nem csak színes virágai miatt érdemes ültetni, kertünkbe, hanem már maga a levelei is színesek, a sötétzöld árnyalataitól egészen a bíborvörösig találkozhatunk vele.

Pókhálós kövirózsa ( Sempervivum arachnoideum) jellegzetessége hogy az apró kis leveleket egy pókhálóhoz hasonló fehér háló vonja be.

A hibridek ma már számtalan formában és színben jelennek meg évről évre a kertészetekben, érdemes belőlük minél többet beszerezni.

A kövirózsákat szinte bárhová ültethetjük, mindenhol érdekes egyedi látványt fognak nyújtani. Az egyik leggyakoribb ültetési formája, mégis a sziklakertben van, hiszen nagyon jól bírja a szárasságot. Mivel kevés földdel is beéri, kőfalba, vagy kisebb repedésekbe is ültethetjük, de tetőre is telepíthetjük.

Ha más növénnyel szeretnénk összeültetni, fontos hogy azonos vízigényű növényt válasszunk mellé, a legjobb, ha más kövirózsákkal csoportosítjuk őket. Ezen kívül nagyon jól mutat mellette a varjúháj különböző fajtái, a kakukkfű, vagy a veronika is.

Ha sziklakertbe szeretnénk kövirózsát telepíteni, szerezzünk be pár nagyobb méretű követ, majd fúrjunk a kőbe egy 8-12 cm.-es lyukat. A lyukakba töltsünk földet, és ültessük el a kövirózsát.

Végül óvatosan locsoljuk be a növény körüli talajt, majd 4-5 nap múlva ismételjük meg a locsolást, hogy a növény könnyen gyökeret eresszen.

Az új növények telepítésére a legideálisabb évszak a tavasz, majd nyáron annyi a dolgunk a növényekkel, hogy az elnyílt virágokat távolítsuk le az anyanövényről, majd ősszel a sarjakat, ha szeretnénk, válasszuk le az anyanövényről, és ültessük külön őket.

Ha több fajta kövirózsát telepítünk szorosan egymás mellé, ne csodálkozzunk, ha idővel új növényeket fedezünk fel majd kertünkbe, hiszen az egyes fajok kereszteződnek egymással.

A kövirózsa egyetlen nagy ellensége a túllocsolás, ezért olyan helyre ültessük őket, ahol sok napfény éri, de kevés csapadék.


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!