Egy friss kutatás szerint az autók szélvédőmosó folyadékja olyan baktériumokat tartalmazhat, amelyek a tüdőgyulladás halálos változatát, az úgynevezett legionárius betegséget okozzák.

A kutatók kimutatták, hogy az Arizona állam középső részén elhelyezkedő egyik iskolai körzetben a vizsgált iskolabuszok 75 százalékának szélvédőmosó folyadékjában található meg a Legionella baktérium. A szakértők az Amerikai Mikrobiológus Társaság május 18-án tartott éves kongresszusán arról is beszámoltak, hogy a Legionella baktériumok képesek a növekedésre a szélvédőmosó folyadékban, és akár 14 hónapig is képesek stabil populációt fenntartani a folyadékban.

„Az ablakmosó folyadékpermet potenciálisan veszélyes számban juttathatja a levegőbe ezeket a baktériumokat. Eredményeink arra utalnak, hogy a gépjárművek a Legionella fertőzések átvitelének forrásaként szolgálhatnak” – nyilatkozta a sajtótájékoztatón a tanulmány szerzője, Otto Schwake, az Arizonai Állami Egyetem munkatársa.

A jellemzően a vízben előforduló, természetesen is megtalálható Legionella baktériumok a baktériumokat tartalmazó víz párájával vagy gőzével kerülhetnek át az emberekre. A légkondicionáló berendezések és a forró fürdők például gyakori forrásai a fertőzésnek. A baktériumok nem terjednek közvetlenül emberről emberre. A Legionella baktériumoknak kitett emberek közül nem mindenki betegedik meg, de néhányukban kialakul a legionárius betegség. A baktérium egy influenzához hasonló, enyhébb betegség kifejlődését is okozhatja.

A legionárius betegség az első járványról kapta a nevét, amikor 1976-ban egy philadelphiai szállodában a Pennsylvaniai Amerikai Légió tartotta éves találkozóját. A járvány során több mint 200 légiós és látogató kapott tüdőgyulladást, és néhányuk bele is halt.