Kálmosgyökér:

Egy csapott teáskanálnyi kálmosgyökeret áztassunk be egy csésze hideg vízbe 12 órára, majd a keveréket melegítsük fel és szűrjük le. Minden étkezés előtt fogyasszunk belőle, de naponta csak hat kortyot szabad inni belőle.

Fehér fagyöngy:

Egy púpozott teáskanálnyi fehér fagyöngyöt áztassunk be egy csésze hideg vízbe 12 órára, majd melegítsük fel és szűrjük le. Naponta maximum két csészével fogyasszunk el belőle.

Körömvirágkenőcs:

Egy serpenyőben melegítsünk, fel 250gr tiszta sertészsírt majd szórjunk bele egy maréknyi körömvirágot és hagyjuk felhabzani, úgy hogy közben folyamatosan kevergetjük. Vegyük le a tűzről a serpenyőt, majd hagyjuk egy éjszakán át állni lefedve. Másnap még egyszer melegítsük fel, végül a serpenyő tartalmát egy vászonkendőn passzírozzuk át, és az így nyert kenőcsöt zárjuk üvegekbe.


Mezei zsurlóborogatás:

A hasnyálmirigy betegség esetén érdemes naponta kétszer 2-2 óra hosszat zsurlódunsztkötést feltenni a hasra. Tegyünk kétmaréknyi zsurlót egy szűrőbe és akasszunk föl egy fazék forrásban levő víz fölé. Hagyjuk, hogy a zsurlót a gőz átjárja, majd a párás meleg növényt borogatásként helyezzük a hasra és egy kendővel rögzítsük. A betegnek a kezelés alatt két óráig az ágyban kell maradni és jó be kell takaróznia.


Teakeverék:

Keverjünk össze 100 g aprócsalánt, 300 gr körömvirágot, és 100 gr cickafarkfüvet.

Ebből a keverékből egy csészéhez adjunk egy púpozott teáskanálnyi keveréket, majd forrázzuk le. Naponta 1-1,5 liter fogyasztható belőle. Ezt a mennyiséget úgy a legegyszerűbb elosztani egész napra, ha a páciens húsz percenként iszik a teából. Érdemes ezt a keveréket úgy alkalmazni, ha reggel délben és este a tea mellé egy evőkanál svédkeserűt is megiszunk.

Cikkünk Maria Treben : Gyógyfüvek Isten kertjéből című könyv alapján készült. A könyv megvásárolható a Duna Kiadónál >>>>>