Egész Európában ismert a bodza Svéd országon át Afrikáig megtalálható, szárított virágait Oroszország, Románia, és Magyarország exportálja a legnagyobb mennyiségben.

Bár a bodza egy nagyon igénytelen növény, a kert bármely részében kevés törődés mellett is szépen fejlődik mégis az egyik legszebb és a leghasznosabb dísznövényi is egyben. Telepítésre a kora tavasz vagy az ősz az ideális.

A kertészetben csak egészséges szép töveket válasszunk ki, amelyeket egymástól kb. 4 méter távolságra ültessünk el, mert idősebb korában a helyigénye nagy lesz. Gyorsan növekszik, így ültetés előtt gondoljuk át hány tőre lesz szükségünk.

 

A fiatal bodza tövet nyáron kössük ki egy karóhoz, mert a nyári viharok kitépik vagy eltörik, télen pedig első évben takarjuk be falevéllel vagy faforgáccsal így védve az erős fagyok ellen. A tavaszi napsütéstől egy rachel hálóval védjük, vagy eleve félárnyékos helyre ültessük, mert a facsemetéket a tavaszi nap gyakran az első hónapokban kiégeti.


Amikor elültetjük a bodzát még nem is gondoljuk milyen sokoldalú növényt kaptunk, ami nem csak szép, de vitaminokkal és ásványi anyaggal teli finomság is. Így később adhatunk belőle a szomszédnak, barátoknak, rokonoknak, elég egy bogyó, amit elültetünk, betakarunk nedves földdel vagy homokkal és máris egy új növény fejlődik belőle.

A bodza nyáron a legszebb, amikor tele van illatos virágokkal, bő terméssel, és buja zöld lombbal. A tő mellett kihajtó vadhajtásokat metszőollóval rendszeresen távolítsuk le, így formás takaros bodzafánk lesz.

Tavasszal vagy össze szórjuk köré egy kevés szerves trágyát vagy komposztot, hogy jövőre is bő terméssel és virággal hálálja meg a gondoskodást. Soha ne ássuk be a földbe a komposztot, mert az ásóval könnyen megsérthetjük a talaj közelébe futó gyökereket, elég, ha elszórjuk a fa köré és hagyjuk ott lebomlani.

A bodzának a virágát és a termését is fel lehet használni, maga a virág fontos szerepet játszik a gyógynövény iparban. A virágot kertünkben vagy az út menti bodzáról gyűjthetjük be május közepétől július elejéig. A legjobb, ha késő délután egy száraz meleg napon szedjük le, mert a víz és a harmat könnyen rothadásos foltokat okozhat szedés után.

A virágot kocsánnyal együtt egy metszőolló segítségével vágjuk le, és fonott kosárba gyűjtsük össze. Ezután vigyük, haza terítsük szét egy újságpapíron, és hagyjuk megszáradni, a nyári napsütésben. Ha nincs, kertünk ahol a szabadban száríthatjuk, ki a virágokat óvatosan egy tepsin terítsük szét és 40 fokon a sütőben szárítsuk ki őket. Sok gyógynövény termékben a levelét és a kérgét is felhasználják, ezeket is levegőn kell jól szellőző helyen szárítani.

A bodza termése akkor a legjobb, ha a színe kékes feketére színeződik. A zöld éretlen bogyókat ne szedjük le, mert ezek komoly problémát is okozhatnak. Mivel a bodza bogyója színező anyagot is tartalmaz, amit régen festésre is felhasználtak, érdemes kesztyűt húzni és olyan ruhát felvenni, amit nem sajnálunk, ha összefestékezünk.

Egy –egy bodzafáról akár 40 kg termést is szedhetünk, érdemes ilyenkor elhívni barátokat, ismerősöket a szüretre.

Régen nagymamáink idejében a bodzalekvár és bodzaszörp hozzátartozott az éléskamrához, de manapság kissé eltűnt a hazai konyhákból. szívből ajánljuk, minden háziasszonynak próbálja ki a bodzából készült finomságokat legyen az egy sütemény, szörp, sőt akár pezsgő is.

A következő cikkben bemutatjuk, milyen finomságokat lehet, készíteni a bodza virágából és terméséből.


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!