A mulcsozás jelentése egyszerűen fogalmazva: talajtakarás! Szinte minden olyan talajt, amelyben növények növekedni képesek, hosszabb rövidebb ideig egy élő réteg borítja.

Ősszel ezt a szerepet a lehullott avar biztosítja, ám nyáron nekünk magunknak kell a mulcs rétegről gondoskodni.

A talajtakarásnak több szerepe is van kertünkben:

Ha nyáron mulcsal fedjük be a zöldség és virágágyásokat, a növények számára kijuttatott nedvesség hosszabb ideig marad a talajban, így a napsütés hatására a talaj nem szárad ki olyan gyorsan, és sokkal kevesebb vizet kell majd használnunk az öntözésre.

Télen a talajban maradt évelő növények nem fognak kifagyni, mert a mulcs pár fokkal melegebben tartja a talajt. Tehát a mulcs, vagyis a talajtakarás segít  kiegyenlíteni az extrém hőmérséklet ingadozásokat, így a felső talajrétegben levő élőlények is aktívak maradnak. A talajtakarás által a gyomnövények nem tudnak a felszínre törni, és kevesebbet kell majd gyomlálni.

Mikor érdemes mulcsozni?

Tavasszal érdemes a mulcs réteget először leteríteni a felásott és kigyomlált ágyásokba, mert így a talaj hamarabb felmelegszik. Ám ne közvetlenül a vetés után végezzük el a talajtakarást, mert így akadályozzuk a csírázást, és a kártevőknek is remek menedéket nyújtunk. A legjobb időszak a palántázás után, illetve nyár elején van.

Mivel érdemes mulcsozni?

Fűnyesedék:

Sokan a lenyírt füvet, azonnal a szemétbe, vagy jobb esetbe a komposztra dobják, pedig ez is kiváló mulcs réteget biztosít a növények számára. A frissen levágott fűnyesedéket, először terítsük szét, és jó alaposan szárítsuk meg, majd csak ezután terítsük szét az ágyásokban.

Mivel a fű hamar lebomlik, tápanyaggal látja el a növényeket, ám emiatt rendszeresen pótolni kell.

Avar:

Az avar ősszel lehet kiváló talajtakaró, így télen megvédhetjük a növényeket a fagyástól, és a bomlás során szintén remek ásványianyag forrás is válhat belőle. Tavasszal az avart távolítsuk el a talajról, ha addig még nem bomlott le, mert szintén a kártevőknek adunk így remek búvóhelyet.

Szalma:

Az egyik legjobb talajtakaró a biokertészek szerint még ma is a szalma, mivel a szalma lebontásához a mikroorganizmusoknak sok nitrogént kell felhasználni. A szalma azért is kiváló talajtakaró, mert szerkezete stabil, és lassan bomlik le, ugyanakkor még vastag rétegben is engedi a talajt szellőzni. A szalmát tehetjük a zöldségágyásokba, a virágágyásokba, de nagyon jó az eper alá, mivel nem engedi a talaj kiszáradni, és megvédi a növényt a gombás fertőzéstől.

Kéregmulcs:

A fakéregből készül mulcs, ma már minden nagyobb kertészeti áruházban beszerezhető, akár nagyobb 50-100 literes kiszerelésben is.

Sajnos a kéregmulcs nem mindig alkalmas a virágágyások és zöldség ágyások takarására, mert annyi csersavat tartalmaznak, hogy az gátolja a növények fejlődését, így leginkább bokrok vagy fák tövébe érdemes csak kiszórni.

Tehát mindenképp érdemes az ágyásokat mulccsal takarni, kertünkben, ám nem mindegy melyiket választjuk, ehhez. Talajtakarásra alkalmas lehet pl. az élő növény, ilyen pl. a zöldszőnyeg (Dichondra repens) nevű talajtakaró növény is, amely gyorsan befutja a talajt, így gátolja a gyomok növekedését, és a talaj kiszáradását is.


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!