Nagymamáink kertjében nélkülözhetetlen virág volt a hortenzia, de ma egyre több kertben fedezhető fel, mivel ez a növény hatalmas labdaszerű virágzatával, igazán szép látványt nyújt.Megmutatjuk, hogyan kell helyesen gondozni és ültetni a hortenziát kertünkben.

 Hortenzia származása

A hortenzia a kőtörőfűfélék családjába tartozó fás évelő bokor, amely Ázsiában, és Amerikában is őshonos. A növény akár két méteresre is megnőhet, színválasztéka is igen gazdag a fehér, rózsaszín, lila, piros, liláskék, és foltos virágzat sem ritka, több mint 30 különböző fajtája él világszerte. A hortenziát 1788.-ben hozták be Európába, és Commerson botanikus hortenziának nevezte Lapeaute Hortense asszony tiszteletére.

Ma már hazánkban is egyre több virágboltban és kertészetben lehet kapni ezt a gyönyörű cserepes virágzó dísznövényt, amelyet leginkább anyák napjára időzítenek a kertészek. Sokan csak azért nem veszik meg a növényt, mert az a hír járja róla, hogy gondozása időigényes, nem marad meg a kertben és könnyen tönkre megy. Pedig egy kis odafigyeléssel, és gondoskodással a hortenzia gyönyörű virágzattal kápráztat el minket évről évre.

Mitől lesz kék a hortenzia?

A rózsaszín a fehér és a kék virágú hortenzia a legismertebb nálunk, a piros és a cirmos fajta, is egyre gyakrabban kapható. A kék hortenzia egy mesterségesen előállított szín, ilyenkor a  rózsaszín hortenzia földjéhez timsót adnak, így lesz kék színű a virága. A szín erőssége is attól függ, hogy milyen mennyiségben adagolják a timsót az öntözővízhez, így tudják szabályozni, hogy világosabb vagy erősebb kék legyen a virágzat színe. De a kertekben is láthatunk kék színű hortenziát, ilyenkor a talaj magas mésztartalma miatt válik kék színűvé a virág.

Erősen savanyú közegben kék, kevésbé savanyúban azonban rózsaszín virágok fejlődnek. Az alumínium-szulfáttól azúrkék lesz a hortenzia virága, a timsótól élénk kék színt kapnak. Tehát a kék szín a savanyú talajban megtalálható és a növény számára felvehető alumínium mennyiségétől is függ, de ehhez a talaj pH értéke is összefüggésben áll.A savanyú talaj segíti a hortenziáknak felvenni az alumíniumot. Tehát hiába van a kerti talajban alumínium ,ha nem elég savanyú a talaj nem tudja a növény ezt felvenni. Szépen lassan kell a talaj savanyítani és hozzá adagolni az alumíniumot, így évről évre egyre kékebb lesz a rózsaszínű hortenzia virág. De mindig csak kis mennyiségben! A kék szín eléréshez fontos, hogy a talaj pH értéke 5 alatt legyen és mellé magas legyen az alumínium koncentrációja is.

A hortenzia vágott virágként is igen kedvelt lett az utóbbi időben, mert vázába téve akár két hétig is gyönyörű marad. Ha cserepes hortenziát szeretnénk akár ajándékozni, akár saját részre vásárolni, először is gondoljuk végig, hogy tudunk e neki megfelelő helyet biztosítani kertünkben. A hortenzia nem szobanövény! Csak akkor vegyük meg, ha kertes házba kerül a növény. Itt kiültethetjük a kertbe, vagy a teraszra egy szép virágtartóba, dézsába, de érdemes félárnyékos helyre telepíteni.. Ültetéshez a legjobb a rododendron vagy savanyú  virágföld.

A hortenzia ültetése

A hortenzia csak árnyékos és hűvös helyen érzi jól magát. Ne tegyük tűző napra, vagy túl meleg helyre, mert pár hét alatt kipusztul. Az ideális hőmérséklet a 15-17 fok, és ne érje közvetlen napsütés a növényt. Nyáron tartsuk a földjét egyenletesen nedvesen, ne hagyjuk kiszáradni, kerüljük a csapvizet, csak lágy vízzel, vagy esővízzel öntözzük. Áprilistól a nyár végéig adjunk neki tápoldatot hetente egyszer.

Ugye milyen bonyolultan hangzik a hortenzia gondozása? Ne érje a nap, ne öntözzük csapvízzel, már mennyi igénye van a növénynek. Pedig higgyék, el megéri a fáradtság. A hortenzia virágzata páratlan látványt nyújt nyáron. A lágy víz a desztillált víz, ha felforraljuk és lehűtjük a vizet már az is segít, vagy a legjobb, ha összegyűjtjük az esővizet a növény számára.

A tél folyamán érdemes a tövét jó alaposan betakarni, így védve a fagyok ellen,ha pedig cserépben tartottuk nyáron a hortenziát, vigyük télire fagymentes helyre.. Ősztől folyamatosan csökkentsük le az öntözést, és hagyjuk el a tápoldatot is, majd metsszük vissza az ágakat a növényen.

A tél folyamán szinte egyáltalán nem kell locsolni a hortenziát, ha dézsába ültettük a növényt, vigyük egy szélvédett helyre a cserepét, így biztos, hogy nem fog kifagyni a gyökere. Tavasszal egy kis friss földel érdemes felfrissíteni a talajt körülötte, és újra várhatjuk a Pazar látványt, amikor a hortenzia virágba borul.

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!