Szinte az egész országban megtalálható vadon ez a növény, de gyakran előfordul vízpartokon, árterekben és erdős területeken. Gyógynövényként már igen régóta használjuk, hiszen drogja, a levele és a hajtása is igen egészséges. A legismertebb fajtája a nagy csalán, amely egy kétlaki növény, kb. 50 cm magasra is megnőhet, jellegzetes szív alakú leveleiről könnyen felismerhető.

 

A már jól ismert fájdalmas égető csípő érzést a szárán és a leveleken található csalánszőrök okozzák, amelyek hangyasavat juttatnak a bőr alá miután hozzá értünk. Ha kezünket felfelé húzzuk a növényen, elkerülhetjük a fájdalmas érzést. A csalánt hazánkban vadon is gyűjthetjük, de ha nincs a közelünkben ilyen terület, érdemes a kertben is szaporítani akár egy nagyobb cserépbe ültetve.

 

Mivel igen magas a C-, B-. és K.- vitamin tartalma, valamint a fehérje és ásványi anyag tartalma is, érdemes rendszeres fogyasztása is.

 

Készíthetünk belőle salátát, főzeléket, levest, de más zöldségekkel is keverhetjük. A csalán a főzés során elveszti csípőségét, így akár mint fűszert is felhasználhatjuk! Készíthetünk belőle gyógyteát, amely vízhajtó és vértisztító hatású, emellett hatásos a reumás fájdalmak ellen.

 

Ülőfürdőként alkalmazva alkalmas az aranyér kezelésére, borogatásként pedig bőrkiütések ellen javallott. A fűszerkertben mint védővonal is hatásos, hiszen elriasztja a kártevőket, vagy ha egy marék csalánt leöntünk vízzel és állni hagyjuk 15-20 napig remek trágyalét kapunk, amelyet 1:10 arányban kell hígítani. A magas vas tartalma miatt a növényeink imádni fogják a csalánt a fűszerkertben, ételeink pedig még finomabbak és egészségesebbek lesznek!

Találkozz velünk a @GardenExpo 2024 kerti életmód kiállításon március 22-24. között! Csatlakozz a hivatalos eseményhez, és értesülj első kézből a legújabb kerti trendekről és izgalmas újdonságokról! Kattints ide!