A szubjektív mérések szerint a nők kevesebb és rosszabb minőségű alvást említenek, mint a férfiak: az összalvási idő 13,2 perccel rövidebb, az alvás kezdete 10,1 perccel később kezdődik, az alvás hatékonyságát a nők pedig rosszabbnak érzik, mint a férfiak. Ám amikor az alvást objektíven mérték, kiderült: a nők 16 perccel hosszabb ideig aludtak, pihentetőbb volt és kevesebbszer fordult elő a töredezett alvás. Többváltozós regressziós elemzés segítségével kimutatták, hogy ezek a különbségek részben az alváshosszt befolyásoló tényezőkkel magyarázhatóak, mint pl. az altatószerek és az alkohol fogyasztása.

„A szubjektív és objektív alvásminőség közötti különbség nem amiatt jelentkezik, mert a nők többet hajlamosak panaszkodni, hanem mert a férfiak erősen túlbecslik alvási idejüket.” – mondta Dr. Henning Tiemeier, a kutatás vezetője, a rotterdami Erasmus Klinika pszichiátria-epidemiológiai adjunktusa. A vizsgálatban 956-an vettek részt 59-79 év közöttiek; 52,3 százalékuk nő volt. Az adatokat a Rotterdam Vizsgálatból nyerték, amely az időseknél előforduló krónikus betegségek és azok kockázati tényezőinek gyakoriságát elemző lakossági kohorsz vizsgálat.

A résztvevők egy karóraként hordható aktivitásérzékelőt viseltek hat éjszakán keresztül az alvási paraméterek objektív megítélése céljából. A szubjektív alvásminőséget alvásnaplóval és a Pittsburgh Alvásminőség Index segítségével mérték.


A naplóban írtak és az aktivitásérzékelő által mutatott összalvási idők átlagos különbsége a férfiak körében nagyobb volt (a saccolt összalvási idő 7,01 óra – az objektíven mért pedig 6,40 óra volt), mint a nőknél (6,79 óra a mért 6,65 órához képest). A nők gyakrabban használtak altatókat (14,9 százalék), mint a férfiak (6,1 százalék), és mind az altatóhasználat, mind a depressziós tünetek szignifikáns összefüggést mutattak a rövidebb szubjektív alvásidővel a nők körében. A férfiak kétszer annyi alkoholt fogyasztottak, mint a nők (1,0 ital/nap a 0,5 ital/naphoz képest), és csak az alkoholfogyasztás csökkentette az aktivitásmérő által mért összalvási idő nemi különbségeit.

A szerzők szerint mind a beszámolók szerinti, mind pedig az objektív alvásmérések közötti nemi különbségeket az a tény magyarázhatja meg, hogy a nőknek több alvásra van szükségük a férfiaknál, vagyis ugyanannyi alvás elegendő lehet a férfiak számára, de a nőknek nem.


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!