A kávé az egyik legnépszerűebb és legismertebb italunk. Hamar elterjedt a világ minden részén, bár sokszor a vallási és más tilalmak állták útját. A kávét nem csak finom ízéért és illatáért, hanem élénkítő hatásáért is kedveljük.

 

Térhódítása évről évre növekszik a tőzsdén és a világkereskedelemben is fontos szerepet kap. Eredetét tekintve ma sincs megegyezés, sok tudós szerint a kávét már 1000 éve fogyasztják, de sokan az araboktól származtatják. Az Arab országokban szertartásként fogyasztják a kévét, hiszen a korán tiltja a bor fogyasztását, így a kávé jut főszerephez, amit az iszlám borának is hívnak.

A kávé eredetét visszavezetni nem lehet, de az Arab vallás szerint Ali Ben Omar elindult a sivatagban mesterével Shadhelivel, hogy részt vegyen a zarándoklaton, ám az út során a mester elmondta Omarnak hogy nem fog tudni végig menni az úton, mert meg fog halni. De Omar menjen tovább egyedül az úton. Majd egy este megjelent előtte Shadheli szelleme és egy forrást mutatott neki.

A forrásból vett vízből Omar a király lánynak is adott, aki ettől meggyógyult, de ezután elűzték őt a palotából, és ismét útra kelt. Útja során ismét volt mestere szelleméhez fordult tanácsért, amikor is egy kis madár hangját halotta, aki egy fán ült. Omar megkóstolta a furcsa bogyókat a fán, és pár termést eltett későbbre is. Egy este forró vízben megfőzte a bogyókat, és megitta az így elkészült italt. Ekkor fedezte fel, hogy ez az ital milyen jól elűzi a fáradtságot, és így fedezte fel a kávét.

De a kávét sok ország tartja saját italának, pl. India, Irán, Etiópia. Egy másik történet szerint valaha régen egy Abesszínia Kaffa nevű tartományban egy pásztor kért tanácsot a szerzetesektől, mi lehet az oka, hogy kecskéi az éjszaka folyamán nem pihennek, hanem csak mozgolódnak. A szerzetesek kimentek a legelőre megvizsgálni mit legelnek az állatok, majd rátaláltak a kávé termésére. Hazavitték megkóstolták, majd a főzetet megitták és rájöttek a kávé különleges élénkítő hatására.

Szinte minden országnak megvan a maga legendája vagy meséje a kávé felfedezéséről. A közel-keleti országok mind sajátjának tekintik a kávé felfedezését. Még a nyelvészek sem értenek, abban egyet melyik nyelvből származik a kávé szó.

A kávé elterjedése is elég érdekes történet.

A történelem adatai szerint a Szuez felé Dzsiddába hajóztak be a kávéval, majd innen tovább szállították teve karavánokkal a termést Kairóba és Alexandriába. Konstantinápolyban már az 1550.-es években fogyasztották a kávét, az akkori Francia nagykövet levélben írta meg hazájának a kávé hatását. Magyarországon talán a törökök 150 éves uralma alatt terjedt el a kávéivás.

 

A kávé gyors elterjedésének más oka is volt, mint élénkítő hatása, ez padig a 16-17 században a hajózás volt. Akkoriban igen nagy versenyt folyt a piacokért, és mindenki próbált egyedi új termékkel megjelenni. A cukor, a dohány, a fűszerek, és a tea mellett megjelent a kávé, is mint igen jól eladható termék. Eleinte csak a nagyon gazdagok és az uralkodók tudták megvenni a kávét, így csak az ő kiváltságuk volt a kávéfogyasztás, főleg mert akkoriban az orvosok és tudósok mind a kávé előnyeit ecsetelték. Nem csak élénkítő hatása volt a fő, hanem sok betegség gyógyszereként is kezelték, így többször is túladagolták a kávét a betegnek, aki naponta 50 csésze teát és 10-20 csésze kávét ivott meg emiatt.

Kezdetben Arábia volt az egyetlen ország, amely külföldre nagy mennyiségben adott el kávét a nagy hajótársaságokon keresztül. De ahogy a kávé népszerűsége nőtt, egyre kevesebb volt a termés. Eleinte arannyal fizettek érte, de a nagyobb országok rájöttek, hogy nekik maguknak kell kávét termeszteni és így kereskedni vele. Így indult meg a nagyobb gyarmatokon a kávé termesztése.

A 17 században a Holland volt az egyik legnagyobb és legjobban felszerelt hajózási társaság, így ők voltak az elsők, akik a saját gyarmataikon elkezdték a kávét termeszteni. Az első kísérletek sorra kudarcot vallottak, ezért több helyen is pl. Ceylon szigetén, majd Indiában is megpróbálkoztak a termesztésével. 1699-ben már elérték azt a minőséget, amivel már kereskedni is lehetet, így az első szállítmány 1706 ban megérkezett Hollandiába. Bár az első rakomány mindössze néhány font volt, de 1711-ben már 894 fontnyi kávét szállítottak. A holland kávé az óta is sikeres.

A hollandoktól indultak el az első kávécserjék és palánták, pl. XIV. Lajos királynak a Francia udvarba. Ekkor a Franciák is rájöttek, hogy a kávé behozatal nekik is túl drága volt, így ők is saját kávéültetvényt szerettek volna a gyarmataikon. Így maguk a Hollandok hozták létre a legnagyobb versenytársukat a kávé piacán.

Később a Franciák átvették a hatalmat a kávépiacon, és közép Amerikában, sőt Martinique szigetén is termeszteni kezdték a kávét.

A Franciák megtiltották a kávé palánták kivitelét az országból, ám Brazíliában egy fiatal tiszt azt az utasítást kapta a kormányzótól, hogy mindenképp szerezzen be kávépalántákat. Később a tiszt egy szerelmi kalandért cserébe meg is kapta a hőn áhított kávépalántát, amit később Brazília északi részén el is ültettek, de a helyi időjárás nem kedvezett a növénynek így itt kudarcot vallottak vele. De pár év múlva egy helyi tudós mégis újra próbálkozott vele Rio államban, itt viszont hatalmas sikert arattak az ültetvényekkel, így megindult Brazíliában is a kávé termesztése. Így már az Angolok a Franciák, a Hollandok és a Brazilok is beszálltak a kávé piacra. Később csatlakozott Spanyolország, és Afrika is.

A mai piacon a legnagyobb kávétermelő országok:

Mexikó, Honduras, Costa Rica, Salvador, Nicaragua, Jamaica, Kolumbia, Peru, Brazília, Kenya, Elefántcsontpart, India, Ceylon, és sok más ország.


Az idei Föld Napját egy különleges ajánlattal ünnepeljük: bemutatjuk nektek a Föld Napja Viráglabdamixet, ami egy limitált szériás különlegesség! Mindössze 50 doboz áll rendelkezésre, hogy megoszthassuk veletek ezt az izgalmas lehetőséget.

Ez a viráglabdamix a természet szerelmeseinek és a kertészkedés rajongóinak készült, akik arra vágynak, hogy egy kis színt és életet csempésszenek környezetükbe, miközben támogatják a helyi ökoszisztémát.

A Föld napja viráglabda most akciós áron kapható, a készlet erejéig! Kattints ide!